A szokásos pénteki miniszterelnöki interjújában a kormányfő ma mellőzte és meghamisította a tényeket, valamint sajátos konspirációs teóriával állt elő. Nem jó jel. Pedig a keddi strasbourgi ítélet nyomán biztosan át kellene értékelnie az elmúlt két év menekültügyi mesterkedését.
Fotó: Koszticsák Szilárd / MTI
Reggel interjút adott a magyar miniszterelnök. Szerinte a strasbourgi bíróság uniós („brüsszeli”) intézmény. Hát, nem. Az Emberi Jogok Európai Bírósága az Európa Tanács intézménye. Illetékessége kiterjed 47 államra, pl. Oroszországra vagy Albániára is.
A kormányfő szerint „szerencsétlen afrikai emberek” nyertek pert Strasbourgban, mert vissza akarták őket küldeni Görögországba. Hát nem, a panaszosok bangladesiek (ázsiaiak), és nem Görögországba, hanem Szerbiába kényszerítették őket vissza.
Orbán Viktor szerint a magyar tranzitzónák nem fogvatartási helyek. De azok, éppen ezt mondta ki a minapi ítélet, és józan ésszel egyébként is belátható.
A kormányfő szerint Magyarország megakadályozta a kérelmezők belépését az országba. Csakhogy valójában már az ország területén folyt a menedékjogi eljárás. Másutt nem is folyhatott volna.
A miniszterelnök szerint egyébként is elképzelhetetlen, hogy Görögországban mint uniós tagállamban embertelen bánásmódtól kellene tartaniuk a menedékkérőknek. Pedig így van, a strasbourgi bíróság ezt 2011 óta több ítéletben is kimondta. Nyilvánvaló, az uniós tagság önmagában nem jelenti azt, hogy egy állam ne vétene az emberi jogok ellen. Például Magyarország esetében is kimondták, hogy a súlyos hazai börtönzsúfoltság embertelen bánásmódot jelent, sőt kimeríti a kínzást is.
Orbán szerint az embercsempészek, brüsszeli bürokraták és „külföldi pénzből finanszírozott szervezetek” összejátszásának eredménye a mostani strasbourgi ítélet. Silány konspirációs teória ez. Hát, nem. A kormány erőszakos, rövidlátó és jogellenes migrációs politikájának az eredménye az ország strasbourgi elmarasztalása.
Múlt héten a menedékkérőknek az automatikus és tömeges tranzitzónás fogvatartását bíráló emberi jogi érveket handabandázásnak minősítette a kormányfő. A mai rádióinterjújában már megnevezni sem kívánta a menedékkérő panaszosoknak jogi segítséget nyújtó és pernyertes szervezetet.
Most megtesszük helyette: mi voltunk, a Magyar Helsinki Bizottság, és büszkék vagyunk rá, hogy segíthettünk ügyfeleinknek. Jogi érveinket egy független bírói testület erősebbnek találta a kormány handabandázásánál. Mindig öröm, ha jog és emberség egymásra talál.