Mit tehetsz, ha fekete kampány célkeresztjébe kerülsz? Perelni vagy nem perelni: az itt a kérdés. A
Magyar Helsinki Bizottság gyakorlati jogi javaslatai videókban elregélve.
Ha civil szervezet vezetőjeként, munkatársaként vagy mezei
polgárként rágalmaz meg a kormánypropaganda, érdemes minél gyorsabban elönteni,
hogy a hazudozás, lejáratás ellen fellépjetek-e jogi eszközökkel. Döntéseteknek
hosszútávú következményei lesznek: általában elhúzódó, sokszor költséges eljárásra
számítsatok.
Ha ez így van, miért tekintjük a pereskedést mégis viszonylag hatékony lehetőségnek a lejáratással szemben?
- Ellenfelednek és közönségednek egyszerre mutatod meg eltökéltséged, azt, hogy nem rettensz meg, mert nálad az igazság.
- A független bíróság mégiscsak objektív fórum, ahol nem vagy kevésbé érvényesülhet a hatalom erőfölénye. Itt van esélyed az igazságos megítélésre.
- Egy-egy jó ítélettel más, hozzád hasonlónak is segítesz, és a hatalomnak is jelzést adsz, hogy a karaktergyilkosságnak legalább utólagos jogi – pénzben vagy erkölcsi elégtételben kifejezhető – következményei lehetnek.
- A számodra kedvező, téged igazoló és ellenfeledet elmarasztaló ítélet sokszor komoly lelki terhet vesz le rólad. Többször láttuk mi is, hogy ügyfeleink valósággal felszabadultak egy-egy kedvező bírói döntés után.
Fontos, hogy az pereskedjen, aki elszánt és kitartó. Nincs értelme bírósághoz fordulni, ha eleve nem látjátok esélyét a pernyerésnek. Ez még nem jelenti azt, hogy nincs igazatok, mert sokszor éppen a legalattomosabb rágalmakat nem lehet bíróság előtt vitatni.
Ne felejtsd el azt sem, hogy a bíróság (egyébként helyes)
értékelése szerint a civil szervezetek a közélet szereplői, és azok a vezetőik
is, tehát a kritikát, az esetenként hazug bírálatot is jobban kell tűrniük,
mint a magánembereknek.
Milyen eljárások jöhetnek szóba?
Tóth Balázs ügyvéd kollégánk, aki számtalan perben képviselt a kormánypropaganda által kipécézett, alattomosan megtámadott embereket, ismerteti a lehetőségeket.
Sajtó-helyreigazítási per
Személyiségi jogi per
Rágalmazás és becsületsértés
A fentiek mellett számos puhább jogi eljárás is kezdeményezhető (pl. ombudsmannál, választási bizottságnál, Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóságnál, Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóságnál), de ezek a jelenlegi illiberális körülmények mellett kevés sikerrel kecsegtetnek.
Amennyiben érdekelnek, hogy a Magyar Helsinki Bizottságnak milyen más javaslatai is vannak arra, ha ellened vagy szervezeted ellen lejárató kampányt folytatnának, itt találod a jogvédő szervezetnek saját tapasztalatain alapuló egyéb tippjeit: