Személyes jogi segítségnyújtás a börtön előtt

Olyat tettünk a kollégáinkkal, amit korábban még sosem, és biztosan nem ez volt az utolsó alkalom, hogy egy börtön előtt adtunk jogi tanácsot a látogatásra érkező, a fogvatartás körülményeit panaszoló hozzátartozóknak. - Kovács Petra beszámolója a Magyar Helsinki Bizottság “Venyige” előtt tartott kitelepüléséről

Kovács Petra, a Magyar Helsinki Bizottság munkatársa, az Emberi Jogi Tanácsadó Irodánkhoz érkező megkeresések megválaszolásában segít jogi asszisztensként, emellett a FECSKE alapítója és aktív tagja.

Mióta 2017 óta nem mehetünk be a börtönökbe, hogy monitorozzuk a körülményeket, beszélgessünk fogvatartottakkal, hogy feltárhassuk milyen bánásmódban részesülnek, éri-e őket alapjogi sérelem vagy javaslatot tehessünk, hogyan lehetne emberséges(ebb) a fogvatartás, más módokon igyekszünk mindezt elérni. 

Nagyon fontosnak tartjuk, hogy a hozzátartozók megfelelő, naprakész, könnyen érthető tájékoztatást kapjanak arról, mi történik a szerettükkel, akit a börtön választ el tőlük. Sokan panaszolják, hogy ezt a büntetés-végrehajtás (bv.) rendszere nem teszi meg kellőképpen, mi ezért igyekszünk ezt a feladatot ellátni. Közérthető tájékoztató anyagokat, mintakérelmeket, kisokosokat készítünk, hogy a hozzátartozók és bentlévő szeretteik is tisztában legyenek azzal, milyen szabályokat kell betartaniuk és milyen jogok illetik meg őket ezalatt a kifejezetten nehéz időszak alatt. 

A Magyar Helsinki Bizottság több tíz éve nyújt fogvatartottaknak – és pár éve már a kint lévő szeretteiknek is – ingyenesen jogi tanácsot és súlyos, rendszerszintű problémák fennállása esetén akár jogi képviseletet is azért, hogy a hátrányos és kiszolgáltatott helyzetben lévők is kapjanak segítséget, ha őket súlyos jogsértés éri az állam (ez esetben a bv. rendszer) részéről.

Személyes jogi segítségnyújtás a Venyigénél

2024. november 28-án reggel 10 és délután 14 óra között a Fővárosi Bv. Intézet III. objektuma (közismert nevén: Venyige) előtt találkozhattak jogászainkkal és kriminológusainkkal a beszélőre érkező hozzátartozók, vagy azok, akik panaszolták a szerettük fogvatartásának körülményeit, hogy feltegyék nekünk a börtönnel kapcsolatos kérdéseiket. 

Azért voltunk ott, hogy jelezzük a büntetés-végrehajtásnak, hogy javítani kell a fogvatartottak helyzetén, és hogy segítsünk. Azt a munkát, amit sokszor az irodánkból, a monitorok mögül végzünk el, most kint az utcán személyesen tehettük, és ez nagyon sokat adott mindannyiunknak. Mindamellett, a láthatóságunkat is erősítette ez a személyes találkozás, hiszen olyan érintetteknek mutathattuk be a Magyar Helsinki Bizottság és a FECSKE börtönökért végzett tevékenységét, akiket korábban nem értünk el. 

Jogászainkkal és kriminológusainkkal várták a beszélőre érkező hozzátartozókat a börtön előtt

A legtöbben nyitottsággal és érdeklődéssel fordultak hozzánk. Egyrészt láthattuk azt, hogy mennyire kiszolgáltatott és nehezített helyzetben vannak sokan, ami mély szomorúsággal töltött el minket, másrészt megerősített bennünket abban, hogy nagy szükség van a munkánkra. Sokan nagyon hasonló panaszokról számoltak be, legtöbbször olyanokról, amiket e-mailben és telefonon is kapunk, ez igazolja azt, hogy az érintett emberek nap mint nap rendszerszintű problémákkal szembesülnek. Mi azért dolgozunk, hogy ez változzon. Van motivációnk, hiszen elértük, hogy főszabály szerint az érintés ismét engedélyezett lesz mindenki számára a beszélőn. 

Bízunk abban, hogy a tájékoztatásunk, a beadványaink, a hozzátartozóknak szóló FECSKÉ-s Támogató Csoportok, a közösségszervezési képzésünk mind hozzájárulnak ahhoz, hogy sikeresebben tudjanak fellépni az érintettek az őket esetlegesen érő jogsértések ellen, elérve, hogy nehéz körülmények között is emberként bánjanak velük.

Akikkel nem tudtunk személyesen találkozni, de lenne kérdésük, panaszuk a büntetés-végrehajtással összefüggően, megkereséseiket a helsinki@helsinki.hu e-mail címen vagy telefonon a (+36 1) 321 4323 számon várjuk. 

Ha további információt szeretnél megtudni a FECSKE munkájáról, látogass el a honlapjukra

A projekt az Európai Unió "Polgárok, egyenlőség, jogok és értékek” (CERV) programjának támogatásával valósul meg. Az Európai Bizottság támogatása nem jelenti a projektben megvalósított tevékenységek tartalmának jóváhagyását, amely kizárólag az azt megvalósítók álláspontját tükrözi, valamint a Bizottság nem tehető felelőssé ezen információk bárminemű felhasználásáért.