Tizenegy nappal a 40. születésnapja után vesztette életét. Pangásos vérbőség és szívelégtelenség végzett vele. Szomorú eset, de nem példa nélküli. Az viszont egyáltalán nem mindennapos, hogy a halál rendőri intézkedés során következett be tisztázatlan körülmények között. Ilyenkor a hatóságoknak különösen körültekintően kellene kivizsgálni az esetet. Egyelőre nem ez történik, ezért segít az elhunyt rokonainak a Magyar Helsinki Bizottság.
A jogosítvány nélkül vezető Zsákai Józsefet egy szolnoki rendőrjárőr akarta feltartóztatni Zagyvarékason. A férfi azonban továbbhajtott, megpróbált elszökni. Az autóban két utasa is volt. A rendőrök követték a nagy sebességgel menekülő Fiatot, de csak azután érték utol a férfit, hogy kiszállt az autójából, és futott pár száz métert. Amikor meglátták a rendőrök, ők is kiugrottak a kocsijukból. Zsákai újra menekülni akart, de aztán lerogyott két parkoló autó közé, és az oldalára fordult. A két feldühödött rendőr utolérte, és amikor megpróbálták hasra fordítani, elkezdett kiabálni. Miután átfordították, és meg akarták bilincselni, a férfi jól érthetően azt kiabálta: „megfulladok, rosszul vagyok, megfulladok, rosszul vagyok”. Miután megbilincselték, láthatóan nem mozdult többet.
Kamera előtt
Ezután hosszú percek teltek el addig, míg a rendőrök megpróbálták újraéleszteni onnantól, hogy ők is érzékelték József nem mutat már életjeleket. Ezekben a percekben több olyan dolog is történt, ami felveti a rendőrök felelősségét. Miután a férfi nem akarta vagy már nem tudta hátra rakni a kezét, az intézkedő rendőrnő vélhetően sokkolóval háromszor is rálőtt Zsákai Józsefre. Kollégája, egy jól megtermett, a család szerint 100 kg feletti rendőr pedig egy percig ült a magatehetetlen férfi hátán. Amikor az már végképp nem mozdult megrángatta őt, a rendőrnő pedig „többször is rúgó mozdulatot tett” a fekvő test felé, majd mentőt hívtak hozzá. Megpróbálták felültetni, de az ernyedt test magától eldőlt. A bilincset csak ezután vették le róla. A rendőrök igyekeztek újraéleszteni a férfit, de éppúgy nem sikerült nekik, mint a hívás után 15 perccel a helyszínre érkező mentőknek sem.
Honnan lehet tudni mindezt? Térkamera-felvételekből. A tűzoltóság felvétele tán a legárulkodóbb, de egy magánházé is sokat segítene, csakhogy fura módon éppen az a 13 perc hiányzik, amikor a rendőrök intézkedtek.
Nem tudni, hogy volt-e valami rejtett betegsége az elhunytnak. A család szerint nem, kábítószert nem fogyasztott és alkoholt is csak igen ritkán. Két utasa éppen azért kérte fel, hogy vigye be őket a kocsijukkal Szolnokra, mert velük ellentétben ő nem ivott egyetlen kortyot sem. Jó karban volt, egyáltalán nem volt elhízva.
Kurtán, furcsán
A rendőrség hamar lezárta a haláleset kivizsgálását. Mindent jogszerűnek és szakszerűnek találtak, a rendőri fellépést pedig arányosnak minősítették. A család nem nyugodott bele, mert különösen a kamerafelvételek másra utalnak. Megkeresték a Magyar Helsinki Bizottságot, és a jogvédő szervezet elvállalta a családtagok képviseletét. Már csak azért is, mert a strasbourgi gyakorlat szerint ilyenkor az államnak kell igazolni, hogy az elhalálozáshoz nem járult hozzá az intézkedés, nem követtek el hibákat az intézkedők. Az ilyen haláleseteknek a kivizsgálásánál különösen körültekintően kellene eljárni, és mindent el kellene követni a kétségek eloszlatásáért. Itt egyelőre nem ezt történt. A családnak nem adták oda például a boncolási és toxikológiai vizsgálatok eredményét.
A Magyar Helsinki Bizottság segítségével a családtagok feljelentést tettek bántalmazás hivatalos eljárás miatt, emellett pedig megpanaszolták a Zsákaival szembeni rendőri intézkedést a rendőrségnél és az alapvető jogok biztosánál.
Panasz
Panaszt az alapjogok sérelme miatt lehet tenni. Márpedig erős a gyanúja annak, hogy semmi szükség nem volt a magatehetetlen emberrel szemben valószínűleg háromszor is sokkolót alkalmazni, ha volt is minimális ellenállása, azt a két rendőrnek testi kényszerrel is leküzdhette volna. A megbilincselt, mozdulatlan testre szükségtelen volt „ráhuppannia” a rendőrnek. És felvetül az is, hogy az életmentő beavatkozást vétkesen későn kezdték el, miközben több egyértelmű jel utalt arra, hogy Zsákai József nagyon rosszul van.
Az eljárásoknak tisztázni kell, hogy milyen egészségi állapotban volt Zsákai József. Hogy alkalmaztak-e vele szemben sokkolót. Hogy az intézkedés hozzájárult-e halálhoz. Ehhez ki kell hallgatni a két rendőrt és Zsákai két utasát is, beszerezni a rendőrök rádióforgalmazását, hívásukat a mentőknek, valamint egyéb térfigyelőkamera-felvételeket, igazságügyi boncolási jegyzőkönyveket, szakvéleményeket. Az eljárásba igazságügyi video- és audioszakértőt is be kell vonni majd a kamerafelvételek értékeléséhez.
Győző Gábor, a családot képviselő ügyvéd szerint „az az elsődleges cél, hogy tisztességes, mindenre kiterjedően alapos és a család számára is átlátható legyen a haláleset kivizsgálása, amely tisztázza, hogy a rendőröket terheli valamilyen felelősség vagy pedig nem terheli semmiféle. Csak ilyen vizsgálat adhat némi megnyugvást a családnak, akik egy hétgyerekes apukát, testvért, nagybácsit veszítettek el.”
(Mi tehetsz, ha rendőri bántalmazás áldozata lettél? A Magyar Helsinki Bizottság tájékoztatója segít neked.)