A civil aktivista közlekedési terelőtáblák hátoldalán tette közzé véleményét arról, hogy a Lenti előtti leromlott átjárókat másfél éve képtelenek megjavítani. A rendőrök kétszer is házkutatást tartottak nála, és bilincsben elő is állították. A jogsértő rendőri intézkedések miatt a férfi panaszt nyújtott be a Magyar Helsinki Bizottság segítségével.
Lenti városát és a környékbelieket élénken foglalkoztatja két bosszantó közlekedési terelés, amelyek egyetlen sávra szűkítik le a 75-ös főutat a város és Lenti-Mumor között. A közvélemény nem érti, ha már másfél éve van itt közlekedési torlódás, akkor miért nem történik valami érdemleges a veszélyes átjárókkal (hidakkal), a felújításukhoz hozzá sem láttak. A helybeli Takács László éppen ezért indított aláírásgyűjtést. A nyílt levelét mások mellett Lázár János közlekedési miniszternek és Lenti polgármesterének címezte.
Rejtett kamerát vetettek be
A civil közéleti aktivista azonban nem elégedett meg ezzel. A piros-fehér csíkos terelőtáblák hátoldalára írta festékszóróval, hogy „1,5 éve”. A korábban is megjelentek hasonló feliratok a táblákon, eljárás azonban csak most indult. A feliratok nem zavarták az autós közlekedést, alig okoztak kárt, nem voltak trágárak, nem ütköztek a „gyermekvédelmi” törvénybe, és igazából csak a helyiek értették, mire vonatkoztak. A Magyar Közút feljelentése után a rendőrség mégis nagy erőkkel kezdett el nyomozni kisebb kárt okozó rongálás miatt.
Olyannyira komolyan vették az esetet, hogy még rejtett kamerát is telepítettek az útszűkülethez. Ez leplezte le Takácsot. A rendőrök május 29-én és 30-án is házkutatást tartottak lakásán, ahol édesanyjával és testvérével közösen él. Első alkalommal a férfi nem volt otthon, másnap viszont önként adta át a bűnjelnek tekintett festékszórókat, és együttműködött a rendőrökkel.
Lenti nem nagy város, kis túlzással mindenki ismer mindenkit, így Takácsról sokan tudják, hogy rendszeresen vesz részt civil és ellenzéki megmozdulásokban, akciókban. A zajdai gumitemető elleni tiltakozás során pedig jó kapcsolatot épített ki a Momentummal.
A rendőrök megtehették volna, hogy Takács Lászlót akár aznapra is beidézik a kapitányságra, ám nem ez történt. Helyette a lenti bűnügyi osztályvezető elrendelte előállítását. Ezt két rendőr kapta parancsba, akik úgy jártak el, mintha a büntetlen előéletű férfi veszélyes bűnöző lenne, és el akarna rejtőzni előlük. Hajnal 5:40-kor csengettek be a házába, amikor még mindenki aludt. Kivéve őt, aki éppen zuhanyozott, mert munkába készült, így nem hallhatta a csengőt, majd a dörömbölést. A testvére nyitott ajtót.
Szükségtelen előállítás és bilincselés
A rendőrök, akiknek hamarosan lejárt volna a szolgálati idejük, rossz néven vették, hogy várakozniuk kellett, de azért engedélyezték, hogy a gyanúsított felöltözzön. Eközben ő több fotót készített a telefonjával az intézkedésről. Ez nem tetszett a rendőröknek, ezért elvették a telefonját. A készüléket csak a kapitányságon kapta vissza.
Szóváltásra, ellenszegülésre nem került sor, mégis megbilincselték, amikor kocsival vitték be. A rendőrségen is rajta tartották a bilincset, amíg 16 perc alatt ki nem hallgatták gyanúsítottként. A bilincselés 80 percen át tartott, és összesen 150 percig tartották fel szükségtelenül a férfit, így csak 9-kor tudott munkába állni. Az ellene indított büntetőeljárás ma is folyamatban van.
Takács László festékszórós közéleti akciójával arra igyekezett felhívni a közvélemény figyelmét, hogy tűrhetetlen a hatóságok és a Magyar Közút késlekedése. A cselekményt elismeri, de mivel a véleménynyilvánítás szabadsága alkotmányos védelmet élvez, nem érzi bűnösnek magát, azt pedig végképp nem gondolja, hogy egy pár ezer forintos kár okozása bűncselekmény lenne.
A panasz és az újabb panasz
A rendőrség intézkedései, azaz az előállítás és a bilincselés szükségtelenek és aránytalanok voltak, ezért a Magyar Helsinki Bizottság segítségével panaszt tett ellenük. A rendőri kényszerintézkedés ugyanis nem okozhat olyan hátrányt, amely nyilvánvalóan nem áll arányban annak céljával. A kényszerítő eszközök közül azt kell választani, amelyik az eredményesség biztosítása mellett a legkisebb korlátozással jár az érintettnek.
Takács László együttműködött a hatóságokkal, és előállítását mellőzve beidézhető lett volna a rendőrségre. Nem bujkált, sőt két évvel korábban egy másik véleménynyilvánítási ügyben is rendben megjelent a rendőrségi idézésre. Semmi szükség nem volt családja hajnali felverésére és Takács feleslegesen hosszú feltartására. Az pedig végképp jogsértő volt, hogy telefonját elvették tőle és önkényesen kitörölték a fotóit.
A bilincselése is szükségtelen volt, mert nem volt semmiféle ellenszegülés, ahogyan biztonsági kockázat sem. Takács autós beszállítása mindössze néhány percig tartott, a kapitányságon pedig végképp semmi elfogadható indoka nem volt a kényszerintézkedésnek. Sem a rendőrség kényelmi szempontjai, sem az előállított szándékos megleckéztetése, zaklatása nem minősül törvényes indoknak.
A panaszt megalapozottsága ellenére is elutasította a lenti rendőrkapitány. Beosztottjai intézkedéseit jogszerűnek és szakszerűnek találta, olyanoknak, amelyek nem korlátozták szükségtelenül vagy aránytalanul a Magyar Helsinki Bizottság ügyfelének alapjogait.
Sokat elárul a határozatról, hogy nem sikerült korrekten rögzíteni a tényállást. Kimaradt belőle például, hogy a panaszosnál egy nappal korábban tartottak házkutatást; vagy pontatlanul írta a kapitány azt is, hogy intézkedésről készített képek „véletlenül törlődtek” Takács telefonjáról, miközben a rendőrök szándékosan törölték ki azokat.
A panasz elutasítása miatt Bieber Ivóna ügyvéd segítségével a lenti férfi fellebbezést nyújtott be immáron a zalai megyei főkapitányhoz.
Hidak és szakadékok
„Ezeket a hidakat mindenképpen fel kell újítani. A munkálatok halogatása potenciális baleseti veszélyforrást jelent a közlekedőknek. A Magyar Közút Zrt.-nek nem volt problémája azzal, hogy 40 tonnás megrakott kamionok hosszú éveken keresztül a 32 tonnás maximális összsúlyra korlátozott hidakon haladtak át. Ez jóval nagyobb kárt okozott, mint az én felirataim. Nem tudom elfogadni, hogy rongáltam volna.
Amíg élek nem fogom elfelejteni azt kiszolgáltatottságot, amit a bilincselés okozott. Legalább ennyire rendítette meg bizalmam a rendőrségben, amikor az egyik rendőr képeket törölt ki a telefonomból. Ilyenek diktatúrákban történnek meg.
A törvények és az állami szervek azért vannak, hogy védjék az emberek igazsághoz, szabadsághoz és biztonsághoz való jogát. Ha a törvények igazságtalanok, ha azok esetleg nem mindenkire egyformán vonatkoznak, és/vagy a hatalmi szervek visszaélnek a hatalmukkal, akkor a civil szervezetek és polgárok vagy kiállnak az igazságért, szabadságért, valamint a saját és a közösségük biztonságáért, vagy mindez elveszik. A saját magam, a közösségem és az egész ország érdekében sem adhatom fel, hiszen ha ez velem egyszer előfordult, akkor bárkivel, bárhol ismét előfordulhat” – indokolta Takács László, miért ragaszkodik igazához.
„Bízom benne, hogy a másodfokú döntés a panaszról igazat ad ügyfelünknek, és kimondja majd, hogy szükségtelenül és aránytalanul korlátozták alapjogait. Ha mégsem így történik, természetesen bírósághoz fordulunk” – mondta Bieber Ivóna ügyvéd, hogy mit vár a rendőrségi panaszeljárástól.